Skip to main content

herb miast Ustka logo Facebook Logo Biuletynu Informacji Publicznej rodo Deklaracja dostępności

Światowy Dzień Filozofii

| Monika Dymek

Trzeci czwartek listopada - Światowy Dzień Filozofii

W tym roku Światowy Dzień Filozofii wypada 19 listopada. Ten dzień ustanowiony przez UNESCO w roku 2005 ma przybliżyć ideę filozofii i filozofowania w życiu codziennym. To nie tylko specjalny czas w kalendarzu naukowców, ale i moment dla wszystkich, którzy chcą się zastanowić nad sprawami, które dzieją się wokół nas. Jak pisze Polski Komitet ds UNESCO " Celem Dnia jest także promocja debaty filozoficznej, respektującej zasady ludzkiej godności i różnorodności oraz podkreślenie roli filozofii dla rozwoju ludzkiej myśli, kultury, jak również osobowości każdego człowieka."

Nasza szkoła jako szkoła należąca do Szkół Stowarzyszonych UNESCO także włącza się obchodzenie tego dnia. Pani Sylwia Cur-Kowalczyk przeprowadziła specjalne zajęcia dla uczniów klas pierwszych podczas ich zdalnych lekcji filozofii. Uczniowie próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania: Dlaczego w świecie Heraklita z Efezu ,,wszystko płynie"? Co wynika ze stwierdzenia Parmenidesa z Elei, że ,,Byt jest, a niebytu nie ma"? Na czym polega paradoks ,,Strzały" Zenona z Elei?

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat obchodów Dnia Filozofii w Polsce zapoznajcie się ze stroną organizatorów https://dzienfilozofii.pl/ . W zakładce harmonogram znajdziecie szczegóły wydarzeń. Możecie też sami wziąć udział w czwartkowym wydarzeniu "Spotkanie z filozofią (nie)pewność" na kanale Youtube o godz. 18.00: https://www.youtube.com/watch?v=IjN1YBQGNEg

A co inni uczniowie myślą o filozofii? Sprawdźcie video z I LO ze Świdnicy:
https://www.youtube.com/watch?v=dHiZ4jn1e0g

M.Wyrzykowska