O godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce pojawiło się wielu znakomitych gości: Burmistrz Miasta Ustka – p. Jan Olech, Przewodniczący Rady Miasta Ustka – p. Adam Brzóska, Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku – dr hab.prof.nadzw. pan Roman Drozd, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku – p. Tomasz Bobin, kmdr ppor. pan Dariusz Kloskowski – autor projektu edukacyjnego w klasie Ia Edukacja Morska, naczelnik wydziału Inwestycji, Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska – p. Marek Kurowski, naczelnik wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej – p. Jacek Cegła, naczelnik wydziału Gospodarki Przestrzennej – p. Małgorzata Bugajewska. Debatę bacznie obserwowali zaproszeni uczniowie z usteckich szkół, Młodzieżowa Rada Miasta, a także przedstawiciele prasy.

Rolę moderatora w debacie pełniła pani wicedyrektor szkoły, Katarzyna Ozimek.

W trakcie debaty usteccy licealiści posługując się statystykami otrzymanymi z Urzędu Miasta w Ustce zadali wiele nurtujących ich pytań. Jednym z nich było Dlaczego Ustka jest miastem ludzi starszych, a młodzi z niego wyjeżdżają? Pan Adam Brzóska stwierdził, że większość ludzi młodych osiedla się na obrzeżach miasta, które nie leżą już w granicach administracyjnych miasta Ustka. Pan Burmistrz dodał, że większość pytań zadawana przez młodzież jest bardzo pesymistyczna, a wcale tak nie jest. „Ustka nie jest wyspą szczęścia wyalienowaną ze świata" stwierdził oraz dodał, że „w Ustce jest coraz więcej ludzi starszych, ponieważ medycyna idzie do przodu. Perspektywą jest uzdrowisko, przemysł już nigdy tu nie wróci". Na słowa Burmistrza zareagował pan Roman Drozd „Nie wystarczy powiedzieć, że chcemy stworzyć uzdrowisko, należy temu pomóc". Natomiast komandor podporucznik Dariusz Kloskowski prosił, aby „nie odwracać się plecami do morza i korzystać z możliwości, które nam daje".

Jeszcze kilku z zaproszonych gości zabierało głos próbując odpowiedzieć na pytanie, czy ustecka młodzież ma po co wracać do Ustki po studiach. Miejmy nadzieję, że tak.

Zdjęcia w galerii.