Po zajęciach z pierwszej pomocy rozpoczęły się zajęcia z nawiązywania łączności na morzu. Uczniowie poznali zasady obsługi radiotelefonu VHF i przećwiczyli nadawanie sygnału w razie wypadku na statku lub uszkodzenia jednostki pływającej. Podczas kolejnej wizyty uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy i stanęli na mostkach kapitańskich. Były to oczywiście symulatory mostka kapitańskiego, ale i tak zmieniające się nieustannie warunki pogodowe (Neptun szalał z uśmiechem na ustach) powodowały duże problemy z nawigacja statków. Obsługa mostka odbywa się za pomocą trzech pulpitów, na których rozmieszczone zostały typowe urządzenia sterownicze (manetki śrub i sterów, panel świateł nawigacyjnych) oraz informacyjne (wyświetlacze podsystemów nawigacyjnych oraz repetytory wielkości nawigacyjnych). Uczniowie po zapoznaniu się z działaniem poszczególnych manetek dostali stery w dłonie i kilka zadań do wykonania. Było więc podejmowanie rozbitków, przejmowanie załogi tankowca, cumowanie i wychodzenie z portu co wymagało manewrowania jednostką między okrętami podwodnymi i handlowymi… a wszystko w nocy, przy dużym wietrze i padającym śniegu. Uczniowie musieli więc stosować zasady ruchu w porcie oraz dostosowywać prędkość jednostki do panujących warunków. Mimo przejściowych problemów udało się wrócić bezpiecznie do portu i zacumować, nie rozbijając nabrzeża ani jednostek.

Wszyscy uczniowie z niecierpliwością oczekują kolejnego wyjazdu do Centrum.