10 maja 2022 roku w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce odbył się VI Ustecki Konkurs Poezji Śpiewanej „Bursztynowe Nuty Poezji”. Było to prawdziwe święto poezji śpiewanej, ponieważ jej miłośnicy wreszcie mogli się spotkać po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią (w 2021 r. konkurs odbył się w formule online). Na konkurs przybyło blisko trzydziestu uczestników, którym towarzyszyli nauczyciele, opiekunowie i rodzice. Licznie przybyła także publiczność – uczniowie, nauczyciele i pracownicy ZSOiT. Konkursowe zmagania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV – VI szkoły podstawowe, klasy VII – VIII oraz szkoły ponadpodstawowe. Wykonawców oceniało jury. W tym roku zaproszenie do udziału w jego pracach przyjęły: p. Barbara Kołakowska – nauczycielka języka polskiego i wieloletnia dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ustce, p. Patrycja Baczyńska – wokalistka, absolwentka LO im. Mikołaja Kopernika, związana z konkursem od początku oraz p. Eliza Mordal – rzeczniczka Urzędu Miasta Ustka.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali ambitne i wymagające umiejętności wokalnych, a często także , utwory należące do poezji śpiewanej, piosenki literackiej i aktorskiej. Były to utwory w dużej mierze Agnieszki Osieckiej oraz innych polskich autorów, poetów m. in. z repertuaru Magdy Umer, Grzegorza Turnaua, Ewy Demarczyk, Sławy Przybylskiej, Marka Grechuty, Anny German, Edyty Geppert, Kingi Preis, a wśród najmłodszych uczestników także popularne wiersze dla dzieci.

W kategorii klas IV – VI jury nagrodziło:

- Blankę Korniluk reprezentującą Studio Wokalu przy Domu Kultury w Ustce - I miejsce

- Misheel Tomaszewską z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Słupsku - II miejsce

- Jakuba Młynarza z Łap Music School – III miejsce.

- Małgorzatę Gizę i Julię Zielińską z Domu Kultury w Ustce– wyróżnienie.

W kategorii klas VII – VIII nagrody otrzymali:

- Martyna Kotowicz z Łap Music School – I miejsce

- Maja Konopa ze Szkoły Podstawowej w Łupawie – II miejsce

- Paulina Bąbelek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustce – III miejsce.

Wśród uczniów szkół ponadpodstawowych nagrodzono:

- Oliwię Stanisławską z Słupskiego Ośrodka Kultury – I miejsce

- Natalię Łepkowską ze Studia Wokalu „ Tu Kultura” – II miejsce

- Julię Meldner z Zespołu Szkół „ Elektryk” w Słupsku – III miejsce

- Wiktorię Odelską z ZSOiT w Ustce – wyróżnienie.

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Słupsku, Urząd Miasta Ustka i p. Sławomira Kropiewskiego wręczyli laureatom: p. Jan Olech – przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego, p. Jacek Maniszewski – burmistrz miasta Ustka i p. Katarzyna Ozimek – dyrektor ZSOiT w Ustce. Tradycją konkursu jest także przyznawanie Nagrody Publiczności – Bursztynowej Nutki. W tym roku otrzymała ją Wiktoria Odelska.

Konkurs został zorganizowany i przygotowany przez nauczycielki ZSOiT w Ustce – p. Edytę Łepkowską i p. Magdalenę Wróblewską – Majchrowską. W przygotowania bardzo angażują się uczniowie ZSOiT. Koncert poprowadziły uczennice klasy III Technikum – Amelia Putkowska i Daria Piotrowska, wystrój auli i poczęstunek przygotowali uczniowie klasy III TG i I LO OMS. Za nagłośnienie imprezy i obsługę techniczną szczególne podziękowania należą się p. Ziemowitowi Milochowi.

Konkurs ma liczne, wierne i powiększające się grono sympatyków. Organizatorki pragną serdecznie podziękować uczestnikom za udział w konkursie, nauczycielom, opiekunom i rodzicom za przygotowanie młodzieży, jury i sponsorom za pomoc, serdeczność i wsparcie. Już dzisiaj zapraszają na kolejną edycję w przyszłym roku.

B2B1