W piątek - 25 września - z inicjatywy p. Andrzeja Gałata, odbył się w naszej szkole wykład otwarty dla uczniów kl. I i IV technikum. Tematem przewodnim była sytuacja na Ukrainie, problemy uchodźców oraz możliwe sposoby rozwiązywania konfliktów. Na spotkanie zostali zaproszeni goście z Ukrainy - Prochor i Tatiana - przedstawiciele stowarzyszenia "Elios-Ukraina" - którzy opowiedzieli uczestnikom spotkania, czym jest wojna.

"Chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami. Miałem dwóch Przyjaciół którzy zginęli podczas wojny. W moich oczach, w moim sercu, jest wojna. Straciłem Kolegów. Dlatego uważam, że pokój jest największą wartością. Nikt nie chce wojny "- takie świadectwo dał student i pracownik socjalny Elios, Prochor Dmitriev.

W związku z problemem emigrantów i uchodźców, z jakim boryka się Europa, prelegenci podkreślili wielki potencjał rozwoju w tej sytuacji: "Można dostrzec szanse i możliwości. Mogą one stać się nowym oddechem dla kraju. Można włączyć je do kultury i społeczeństwa, a tym samym wzbogacić europejską kulturę, ukształtowaną na podwalinach kultury starożytnych Greków i Rzymian.  Ważne jest, aby nie budować gett, bo to prowadzi do kolejnych konfliktów i do eskalacji już istniejących. ważne jest, by otworzyć się na imigrantów i prowadzić działania asymilacyjne" - Tatiana. Ukraina jest krajem wielokulturowym. Dlatego tak ważna jest w tym kraju różnorodność i szacunek dla odmienności.

Na koniec spotkania, goście podziękowali dyrektorowi p. Józefowi Masłowskiemu oraz nauczycielowi j. rosyjskiego – tłumaczowi - p. Arnoldowi Szczuckiemu za umożliwienie zorganizowania spotkania i przyjazną atmosferę. Wyrazili również nadzieję na dalsze wspólne inicjatywy, których celem byłby rozwój świadomości młodych ludzi, a także działania na rzecz kreowania przyjaznych i wolnych od uprzedzeń postaw.